Asker Telsiz Teknolojileri

Teknoloji Fotoğrafları
Haberleşme konusunda en önemli icatlardan birisi 1799 yılında Alessandro Volta’nın bataryayı üretmesi oldu.Bununla birlite yeni cihazların yapımı konusunda önemli bir adım atıldı ve 1837 ‘de Samuel Morse telgrafı buldu ve duyurdu.

Mayıs 1844’ de çalışmaya başlayan ilk telgraf hattı Washington ve Baltimore arasındaydı.Ve bu telgraflarda Morse alfabesi olarak bilinen nokta ve çizgilerden oluşan bir allfabe kullanılıyordu.

1875 yılında Emile Baudot telgraf için bir kod geliştirdi,bu kod sayesinde Morse Alfabesi yerine artık İngiliz Alfabesi kullanılabilecekti.Telgraf konusundaki en büyük kilometre taşı 1858 yılında Amerika’yı Avrupa’ya bağlayan transatlantik kablosu oldu.

Telefon 1870’lerde Alexander Graham Bell tarafından icat edildi ve Graham Bell 1876’da patentini alarak 1877’de Bell Telephone Company ‘i kurdu.İlk başlarda kısa mesafelerde yapılabilen telefon görüşmeleri triode amplifier ‘ın click here Lee De Forest tarafından 1906 da bulunması ile 1915’den itibaren kıtalararası telefon görüşmelerine başlandı.

II. Dünya Savaşı sırasında transatlatik kabloları kesildi ve 1953’e kadar düzeltilmedi.1953’den sonra tekrar Amerika ve Avrupa arasındaki bağlantı sağlandı.Son 30 yıldır ise bakır kabloların yerini fiberoptik kablolar almaya başladı.

Kablosuz Haberlşemenin ilk adımları ise 1820’lerde Oersted, Faraday, Maxwell, Gauss ve Hertz tarafından atılmıştır.Önce Oersted elektrik akımın bir manyetik alan yarattığını göstermiş, Faraday da magnetic alanda değişimlerin elektrik alan ve manyetik bir akım yarattığını ortaya koymuştur. 1865 yılında Maxwell elektromagnetik alanın oluşumunu tahmin etmiş ve ana teoriyi fomüle etmiştir.1877 ise Maxwell’in teorisi Hertz tarafından kanıtlanmıştır.1895 yılında Marconi radio sinyallerini 2 km mesafeye iletmeyi başarmıştır,1901’de ise Cornwall’da (İngiltere) 1700 mil uzağa radyo sinyallerini yollamıştır.